hlavná strana - naspäť
  
 

momentálne ste na:

 MESTO  

 
 
 
Chorvatsko
 

Chorvátsky Záhreb, teda skôr jeho historické jadro, sa skladá z dvoch miest - Horného (rozkladá sa na prednej časti kopcov nad mestom), starého celé tisícročia, Dolného (pod Medvednica, postaveného v časoch Uhorskej vlády, na prelome 19. a 20. storočia . Obe potom dopĺňa Nový Záhreb, skladajúce sa z povojnových sídlisk na pravom brehu Sávy.

kastiel


Historicky najvýznamnejšou je samozrejme Horné mesto, kde sídli prezident a parlament a kde stojí jeden z najznámejších chrámov, gotický kostol Sv Marka s erby Záhrebu, Chorvátska, Dalmácie a Slavónia na streche z farebných glazovaných tašiek. Zatiaľ čo táto časť Záhrebu je významná hlavne z turistického hľadiska, Dolné mesto je hlavne centrom kultúrnym, obchodným a spoločenským. Jeho široké triedy dopĺňajú veľké námestie, pomenovaná po významných osobnostiach chorvátskej histórie (Bana Jelačića, Tomislava I.) a tiež aj významné budovy školské, alebo kultúrne.Obe tak rôznorodé časti spája nielen Kamenná brána (chorvátsky: Kamenita vrata) z trinásteho storočia as pútnické svätyňou s obrazom Panny Márie, ktorý odolal požiaru v roku 1731, ale aj viac ako sto rokov stará lanová dráha. Trasa, na ktoré jej modré kabíny prekonávajú výškový rozdiel 30 metrov, je totiž dlhá len pár metrov a jazda z jedného konca na druhý netrvá ani minútu.

Mesto histórie a modernej architektúry zároveň : :
Ak sa podrobne pozriete na popis mesta, charakteristiku, informácie a podobne, pochopíte, že Záhreb je mestom krás, svetla, histórie ale aj modernej architektúry. Vyberajú si ho mnohí architekti domáci ale aj zahraničný. Mnoho stavieb by ste skôr orientovali do vyspelejších krajín. Ale pozor, Záhreb nie je  nijak naostalé mesto. Naopak, napreduje a vyvýja sa veľmi rýchlo. Od svojej prvej zmienky 1002 roku vyrástlo a dokonca prerástlo svoju pôvodnú polohu a leží na oboch brehov Sávy.


Zväčšiť mapu

 

© 2009  Všetky práva na riešenie dizajnu Cyrix z N-games.eu, majiteľ webu L-two-two