hlavná strana - naspäť
  
 

momentálne ste na:

 DOPRAVA  

 
 
 
Chorvatsko
 

Cestná - Väčšina hlavných chorvátskych dopravných ťahov prechádza cez územie hlavného mesta. Zo Záhrebu vedie celkom päť diaľnic, ktoré smerujú do všetkých častí Chorvátska. Mestom tiež prechádzajú dva z celkovo troch tzv paneurópskych koridorov, ktoré pretínajú aspoň v nejakej časti chorvátskej územia. Hlavný diaľničný obchvat okolo mesta sleduje južnú trasu, na ktorú sa postupne napájajú významné chorvátske diaľnice; A1 do Dalmácia, A3 do Slavónia a tiež dva dopravné ťahy na sever, do Slovinska.

Mestská -
Podrobnejšie informácie nájdete v článku Električková doprava v Záhrebe.
Verejnú dopravu v Záhrebe tvorí sieť električkových a autobusových liniek, doplnená prímestské železničnými spojmi, rovnako ostatnými druhmi dopravy (taxi i.). Chrbticovom druhom dopravy je električková, ktorú zabezpečuje záhrebský podnik Záhrebačka električni električka (ZET). Ten rovnako tak prevádzkuje aj lanové dráhy, ktoré zabezpečujú hlavne v severnej časti mesta prekonanie výškových rozdielov.

Prvá elektrická električka vyšla v Záhrebe z vozovne 18. augusta v roku 1910 a do dnešných dní sa miestne dopravná sieť rozrástla na 116 km. Počet liniek sa pohybuje okolo pätnástich, zabezpečené sú okrem denných aj nočné spoje. Autobusová sieť električky dopĺňa a počet jej liniek presahuje 120. V centre mesta potom slúži už od roku 1890 lanová dráha, ktorá spája dve časti historického mesta - Donji a Gorni grad, ktoré oddeľuje ich rozdielna výška. Pre mesto ikonická dráha patrí medzi najkratšie svojho druhu na svete.  Prímestská železnica zabezpečuje spojenie chorvátskej metropoly s okolitými mestami. Denne ju používa okolo 70 000 ľudí, ktorí dochádzajú do zamestnania, za kultúrou, či rekreáciou. Najrušnejšia železničnou traťou je úsek Savski Marof - Záhreb az hlavnej stanice na Dugo Selo. Prímestské spoje potom tiež jazdí do Veliké Gorice a do Jastrebarsko.

Železničná  - Základy železničnej siete boli položené v Chorvátsku koncom 19. a začiatkom 20. storočia. Záhreb bol napojený v roku 1862 predĺžením trate zo slovinského dopravného uzla Zidani Most cez chorvátsku metropolu do Sisku a ďalej do Rijeky. Ešte koncom storočia bol prepojený železničnú s Koprivnica (1870) a Varaždin (1885). Roku 1925 potom bola vybudovaná trať cez likum, ktorá zabezpečila spojenie po dráhe zo Záhrebu až do Splitu.

LietadloLetecká doprava
-
Záhrebačkej letisko Zračna Luka (v medzinárodnom styku sú používané skratky: IATA: ZAG, IKAO: LDZA) je hlavným centrom leteckej dopravy pre celé Chorvátsko. Nachádza sa v blízkosti mesta Velika Gorica, asi 10 km od Záhrebu. Letisko slúži aj ako hlavné technické zázemie pre chorvátske aerolínie. V roku 2007 ho využilo spolu 1 992 455 cestujúcich. Okrem hlavného letiska sa pri Záhrebe nachádza ešte aj menšie, športové (Zračno pristanište Lučko). To slúžilo v rokoch 1945-1962 ako hlavný záhrebskej letiska, najväčšiu prevádzku zažilo v roku 1959, kedy jeho bránami prešlo 167 000 cestujúcich.

 

© 2009  Všetky práva na riešenie dizajnu Cyrix z N-games.eu, majiteľ webu L-two-two